5 טיפים איך להפסיק להשתמש בפלסטיק חד פעמי

טיפים להפחתת השימוש בפלסטיק חד פעמי

אז החלטתם שברצונכם להפחית את השימוש בפלסטיק ביום יום שלכם על מנת לעזור לסביבה, כל הכבוד. העולם זקוק לעוד אנשים שכמותכם.
ברור לנו שזהו תהליך לא פשוט ועל כן הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להשריש את הנושא בחייכם ובסביבתכם. אנו ממליצים לאמץ את הטיפים הללו בהדרגה, על מנת להצליח לדבוק במשימה.

1. קחו אתכם פריטים רב פעמיים בתיק

 • שקיות – במקום לבקש שקיות פלסטיק בסופר (שעולות כיום 10 אגורות ליח׳), תדאגו לקחת איתכם שקית בד רב פעמית. רובנו משתמשים בשקית לכל פריט- לחמים, גבינות, פירות, מבלי להבין ששקיות הפלסטיק מתחילות את ההתכלות שלהן בטבע רק לאחר אלפי שנים, שקית בד קטנה תעשה הבדל ענק.
 • בקבוק – קולקציות הבקבוקים הרב פעמיים הקיימים היום בשוק מרהיבים ועונים על שלל צרכים ומגבלות. אנו ממליצים לקנות אחד שמוצא חן בעיניכם ולקחת אותו אתכם לכל מקום, ובכך לוותר על בקבוקי הפלסטיק. ברוב המקומות היום ישנם מתקני מילוי מים שיעמדו לשירותכם- אפילו בשדות תעופה ו, בפארקים ובטיילת.
 • סכום רב פעמי – השלב הזה הוא כבר יותר מתקדם, אך בדיוק כמו עם הבקבוקים הרב פעמיים- השוק רווי בסטים בשלל צבעים ובעלות מזערית, שאפשר לרכוש לנסיעות. רובם מגיעים במעיין קלמר נוח לנשיאה, דבר שלמעשה חוסך את השימוש בכלים חד פעמיים. כמובן שניתן גם להשתמש פשוט בכלים הקיימים במשרדים/בבית ולחסוך את הרכישה החדשה.. צעד פשוט- שינוי מהותי.

הדבר רלוונטי גם לכוסות בעבודה, לשימוש בקשים רב פעמיים מבמבוק, מתכת או סיליקון ולהימנעות מצלחות וכלי הגשה חד פעמיים.

2. תתכננו את הקניות שלכם

 • קניה בתפזורת – רכשו אוכל בחנויות מזון המוכרות אוכל בתפזורת למשל אגוזים, פירות יבשים, דגנים ועוד. הביאו אתכם מכלים מהבית ובקשו להשתמש בהם במקום במכלי הפלסטיק החד פעמיים. גם את הירקות והפירות ניתן לארוז בשקיות בד שתביאו מהבית, במקום באלו המוצעות בחנות.
 • הימנעו ממוצרים עם עודפי אריזה – ישנם מוצרים שניתן לראות בקלות רבה שהם ארוזים ביותר מדי פלסטיק. העדיפו תמיד לבחור בחולפות הארוזות בצורה ידידותית לסביבה. דוגמא קלאסית היא מסטיק רגיל שמגיע בבקבוק פלסטיק, לעומת המסטיק של Better Gum המגיע באריזת קרטון ללא עטיפת ניילון.
 • השתמשו בתכשירי היגיינה ללא פלסטיק –ניתן למצוא בארץ או בהזמנה מחו״ל מותגים רבים של משחות שיניים, שמפו, סבון ועוד שאינם משתמשים בפלסטיק באריזות שלהם. הפחתת פלסטיק שכזאת תעזור רבות בשמירה על הסביבה.

3. גלו מודעות לדרך בה אתם מאחסנים אוכל

 • כלי אחסון – השתמשו בכלים העשויים זכוכית או מתכת לאחסון אוכל במקום בשקיות פלסטיק או ניילון נצמד. הדבר אף יעזור לשמור על טריות הן במקררים והן בארונות.
 • אריזות העשויות שעוות דבורים – אם אתם בוחרים בכל זאת לארוז את המזון בניילון נצמד, השתמשו באריזה המשלבת כותנה ושעוות דבורים (שנקצרה באופן שאינו פוגע בכוורת). אריזות אלו הן אקולוגיות באופן יחסי ובדרך כלל ניתן להשתמש בהן עד כשנתיים.

4. הפכו לשגרירים, השפיעו על הסביבה שלכם

 • הצביעו ברגליים – גלו העדפה לרכישה במקומות בעלי מודעות סביבתית, ואף שתפו את החנויות השכונתיות סביבכם בהעדפות אלו- קול ועוד קול יגרמו לבעלי העסקים להבין שזה הצורך ולהתיישר בהתאם.
 • אירועים מקומיים – התנדבו באירועי ניקיון- חופים, פארקים וכדומה- הביאו אתכם את הילדים (אם יש לכם) והנחילו להם ערכים, המליצו במקומות העבודה על ימי התנדבות עם דגש על איסוף פלסטיק- תהיו אלו שגורמים לשינוי בעולם.
 • הפיצו את המודעות – ספרו למשפחה ולחברים שלכם על ההשפעה השלילית של פלסטיק חד פעמי ועודדו אותם לבצע שינויים. ארזו מתנות יום הולדת עם חומרים מתכלים, קנו בקבוקים רב פעמיים גם לילדים או לחברים, הימנעו מכלים חד פעמיים בחגים ובקיצור שמשו דוגמא- מספיק שאנשים סביבכם יפחיתו אפילו במעט את השימוש בפלסטיק על מנת ליצור אפקט סביבתי משמעותי.

5. לעסו מסטיק בלי פלסטיק

אולי לא ידעתם אבל ישנם מסטיקים המכילים פלסטיק סינטטי. במציאות של היום בה יש אלטרנטיבות כמו ״ Better Gum״ שהוא מסטיק ללא פלסטיק, אין יותר סיבה ללעוס משהו אחר. בנוסף מרבית המסטיקים מגיעים בבקבוק פלסטיק כאשר ״ Better Gum״ מגיע באריזת קרטון ללא עטיפת ניילון.
יותר בריא, יותר סביבתי.

לסיכום: על ידי יצירת מודעות אישית וסביבתית, על ידי בחירות נכונות ועל ידי עידוד האנשים סביבכם לעשות אותו דבר, אתם יכולים לקחת חלק משמעותי בהפחתת השימוש בפלסטיק חד פעמי ובהצלת העולם.

בהצלחה

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

חדשות המסטיק: מה קורה באנגליה?

פרטים נוספים

המתיקות שמשפרת – קסיליטול הוא תחליף טבעי ובריא לסוכר במסטיק

פרטים נוספים

0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות שלך ריקחזרה לחנות